Wszystko zależy od Twojego trybu życia. Jeśli do domu zajeżdżasz tylko w wybranych miesiącach roku, wcale nie potrzebujesz domku całorocznego. Obiekt rekreacyjny nie jest zgodnie z prawem budynkiem mieszkalnym. Może być jednak ocieplony. Jedyna niedogodność polega na tym, że nie można się w nim zameldować.
Jeśli zależy Ci na meldunku, a w domu planujesz żyć przez 12 miesięcy w roku, zbuduj dom całoroczny. Różnica jest tylko w formalnościach, jakich należy dopełnić przed budową. Od stycznia 2022 roku możesz legalnie mieszkać w domku bez pozwolenia. A przy tym nie musi to być już budynek parterowy. Nowe prawo dopuszcza budowę domu piętrowego. Domki drewniane całoroczne to idealna alternatywa dla osób chcących zamieszkać blisko natury.
Budując domki drewniane całoroczne bez pozwolenia, masz do czynienia z uproszczonymi formalnościami. Tym samym oszczędzasz czas i nerwy. Przy budowie większego domu stracisz jedno i drugie w urzędach. Osoby, które decydują się na budowę domu na zgłoszenie, zwykle szukają sposobów na uproszczenie swojego życia. Nie chcą brać udziału w wyścigu szczurów. Preferują przyjemną harmonię.
Jeśli więc chcesz zbudować dom przy formalnościach tak prostych jak te, które obowiązują przy stawianiu garażu czy altany, jesteś na dobrej drodze.
Oczywiście to zależy od tego, gdzie go postawisz. Może masz działkę w ścisłym centrum wielkiego miasta i chcesz zbudować dom właśnie na niej. Znacznie częściej na domek bez pozwolenia na budowę decydują się jednak osoby kochające naturę. I pragnące żyć blisko niej o każdej porze roku.
Z wnętrza Twojej Hyty widzisz przyrodę cały czas. A to zachęca Cię do korzystania ze świeżego powietrza. Dzięki temu wydłużasz swoje życie, dbasz o kondycję i odporność. Wydatki na leki są mniejsze, bóle głowy coraz rzadsze. Masz też więcej energii na drobne przyjemności.
Zwłaszcza wtedy, gdy będziesz korzystać z własnej studni czy paneli fotowoltaicznych. Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na mniej nowoczesne rozwiązania, przy rozsądnej powierzchni Twoje rachunki będą przyjemnie niskie. I wręcz szokująco małe w porównaniu z kosztami utrzymania domów powyżej 100 m2. W większych domach powierzchnia jest wykorzystywana zwykle zaledwie w połowie, a ogrzewa się całość. Zresztą same koszty wyposażenia wielu pomieszczeń to mały majątek.
Odnajdujesz w tym opisie siebie? Masz chęć, by zbudować piękny dom bez komplikowania realizacji tego planu? Sprawdź projekty, które oferujemy Ci na tej stronie. Wierzymy, że znajdziesz tu dom, w którym zamieszkasz już wkrótce.
Masz pytania odnośnie naszych projektów lub trybu pracy? Nie możesz się zdecydować? Zadzwoń albo napisz do nas maila! Odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości i doradzimy najlepszą opcję.
Hyta sp. z o.o.
ul. Pomorska 55/8
50-217 Wrocław
Tel: +48 785 035 035